Savitellised


CEB (Compressed Earth Blocks) plokid on põletamata, savist ja liivast vormitud ehituskivid, mis sobivad kasutamiseks nii kandvate kui ka mittekandvate seinte, soojust akumuleerivate seinte ehitamiseks.


Tervis

CEB plokid on põletamata. Tänu sellele säilitavad CEB plokid oma unikaalse soojust akumuleeriva ning niiskust reguleeriva omaduse. Need omadused põletamisel kaovad! Savi reguleerib maja sisekliimat ja toimib nagu looduslik konditsioneer. Niiskete ilmadega imab CEB plokk endasse niiskust, kuid kuivade ilmadega annab selle tagasi. Tänu CEB plokkide massile salvestavad nad väga hästi sooja ja annavad selle tagasi, kui temperatuur langeb. CEB plokid ei kiirga ohtlikke gaase ega aineid ning lisaks sellele neutraliseerivad nad ka ebameeldivad lõhnad, nagu sigaretisuits ja rasvad. Savist/CEB plokkidest ehitatud ruumides on suhteline õhuniiskus 50%, mis takistab hallitusseente teket. Sellepärast öeldaksegi, et elamine savimajas on nagu “Sõõm Värsket Õhku”. Eriti oluline on see inimestele, keda vaevavad hingamisteede haigused.

Tootmisprotsess

CEB plokid on toodetud mobiilse plokipressiga. Kui kohalik savi on kättesaadav ja hea kvaliteediga, on võimalik toota plokke suurtes kogustes ja otse objektil. Esmalt eemaldatakse viljakas pinnas ajutiselt maapinnalt, kaevatakse välja savine pinnas ning lastakse sellel tuule ja päikese käes kuivada misjärel savine pinnas jahvatatakse. Seejärel segatakse savi õiges vahekorras liivaga ning niisutatakse. Segu toimetatakse plokipressi, mis vormibki pressides CEB plokid. Plokke kuivatatakse naturaalsetes tingimustes paar nädalat, mille järel on CEB plokid kasutamiseks valmis.

Keskkond Ja Jätkusuutlikus

Savi ja liiv on looduslikud materjalid ning on kättesaadavad enamikes paikades üle kogu meie planeedi. Paljudel juhtudel on vajalik materjal kättesaadav ehitatavalt objektilt, kuna enamjaolt asub savi ja liiv otse viljaka pinnase all (20-30 cm). Kasutatava tooraine (savi, liiv) omadused CEB plokkide tootmisjärgus ei muutu, kui neid on krohvitud/viimistletud savi- ja lubikrohvidega või värvitud looduslike värvidega, seega on CEB plokid taaskasutatavad. Ka ei vaja looduslikud ehitusmaterjalid mitte mingit töötlemist enne komposteerimist.

Energia

Ühe CEB ploki valmistamine tarbib kõigest 1% energiat sellest, mis kulub ühe põletatud tellise tootmiseks. 1 liitri diiselkütusega toodab 145 - 300 CEB plokki. See on väga madala CO2 emissiooniga ning on üks energiasäästlikemaid tootmisprotsesse maailmas. Erinevalt traditsioonilistest tänapäeval ehitatud majadest, kus suhteline õhuniiskus võib ulatuda 80%, on savist ja CEB plokkidest ehitatud majades suhteline õhuniiskus 50%. Tänu sellele tarbib maja kütmine vähem energiat. Savist ja CEB plokkidest maja salvestab soojus- ja päikeseenergiat. Kui temperatuur langeb, hakkavad seinad salvestatud energiat teie ruumidesse tagasi kiirgama.

Elekter, Magnetväljad Ja Kiirgus

Savi ei kogu staatilist elektrit, neutraliseerib nii maa, sidevahendite (mobiilid, DECT jne...) kui ka kosmilise radiatsiooni. Samuti ei ole savi mõjutatav staatiliste magnetväljade poolt ning on elektromagnetväljade suhtes tundetu. Hollandi Ehitusbioloogia ja Ökoloogiainstituut leiab, et CEB plokkide kasutamine on hea valik nii tervise, kui ka keskkonna seisukohalt.

Kasutamine

Uued hooned, vanade hoonete renoveerimine, kandvad seinad, vaheseinad, ahjud, kaminad, soojamüürid.